Muhasebe Gündemi – Güncel Mevzuat Bilgileri

İhracat E-Faturası Duyurusu 05-07-2017

İhracat E-Faturası Duyurusu 05-07-2017

Bilindiği gibi 01/07/2017 tarihi itibari ile İhracatta e fatura kullanıcıları için e fatura kesmek zorunlu oldu. Fakat sistemdeki yoğunluk veya yavaşlık dolayısıyla ihracat işlemlerinin aksaması söz konusu. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için ise, GİB tarafından bir açıklama yapıldı. Kesmiş olduğunuz ihracat e-faturaları için 1210 veya 1220 kodları alındığında faturanın çıktısının alınması, ıslak imza ve kaşe uygulanarak gümrükçünüzün gümrükte işlem yapılması sağlandı.

Bu şekilde sağlanan işlemlerde Gümrük Çıkış Beyannamesinde 0100 kodu eklenmesi gerektiği, manuel kapatma işlemi yapılacağı duyuruldu. GTP portalı üzerinden manuel kapatmalarda sistemin ne zaman hazır olacağı ise ikinci bir duyuru ile açıklanacak dendi.

İHRACAT e-FATURASI DÜZENLENİP GÖNDERİLMESİ HUSUSUNDA YAŞANAN AKSAKLIKLAR İÇİN YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER HAKKINDA DUYURU

GİB veya GTB sistemlerinde bir sorun yaşandığında (1210 ya da 1220 kodu alındığında) ihracat işlemlerinin aksamaması için e-faturaların kağıt çıktılarına istinaden gümrük çıkış işlemleri tesis edilebilir. Bunun için söz konusu e-fatura kağıt çıktısının bir örneği alınıp, ihracatta e-fatura uygulaması öncesinde kullanılan matbu ( kağıt/e-arşiv) faturada yapıldığı gibi belge üzerine ihracatçı tarafından kaşe ve imza tatbik edilerek ve GÇB’ye “0100” belge kodu ile eklenerek ihracat işlemlerine devam edilebilir. Sistemde yaşanan aksaklık giderildikten sonra GTB tarafından gerekli sistem yanıtı dönülecek olup, söz konusu e-Faturanın GTB portali üzerinden manuel olarak kapatılması gerekecektir. Manuel kapatma işlemi ile ilgili olarak gerekli altyapı hazırlandığında ayrıca duyurulacaktır. Duyurulur.

Gelir İdaresi Başkanlığı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ