Muhasebe Gündemi – Güncel Mevzuat Bilgileri

Şirketlerde Adres Değişikliği

Şirketlerde Adres Değişikliği

Şirketlerde Adres Değişikliği

Şirket adres değişikliği için yapılması gerekenler ilk öncelikle Limited ve Anonim şirketleri için müdürler kurulu veya A.Ş ise yönetim kurulunun karar alması gerekir. Bu karar noterden onaylatılır. 2 nüsha halinde bir dilekçe ekinde ticaret sicil memurluğuna verilir.  Tahmini bir gün sonra kararınız tescil ve ilan olunur. Bu süre sonrasında vergi dairesi ve SGK nakillerini yapmanız gerekir. Buyurun adres nakli karar örneği paylaşıyorum.

Vergi dairesinde işlemlere yeni vergi dairesine müracaat ederek başlatabilirsiniz. SGK da ise durum biraz farklıdır. Bağlı bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Bazı SGK merkezlerinin alt merkezleri bulunmaktadır. Bunlardan bir birine nakilde sadece dilekçe ve karar örneği ile birlikte tescil yazısı yeterlidir. Süresi 30 gündür.

Bazı bölgelerde ise farklı SGK merkezlerine bağlıdır. Bunlarda yeni açılış gibi bütün evraklar teslim edilir. Tekrar SGK şifresi alınır. Yeni numara tescil edilir. Bu yeni numarayı eski SGK müdürlüğünüze bildirerek eski SGK dosyasını nakil etmiş bulunursunuz. Bunun süresi 10 gündür.

Örnek Adres Nakli Kararı

……………………………………………….ŞİRKETİ

MÜDÜRLER KURULU KARARI veya YÖNETİM KURULU KARARI

KARAR TARİHİ:
KARAR NO:
TOPLANTIYA KATILANLAR:

 

Şirketimiz Müdürler/ Yönetim Kurulu üyeleri aşağıdaki kararı almıştır.

Görülen lüzum üzerine ……………………………………………………………………………………………. adresinde bulunan şirket merkezimizi, / …../ ……….. tarihinde ………………………………………………………………………………………………………… Bina Kodu: ………………………….. Adres Kodu:…………………………………………. adresine taşıma kararı verildi.

 

Merkez adres değişikliği  ile ilgili gerekli tescil ve ilan işlemlerinin yapılmasına, ilgili tüm kurumlara bildirilmesine,

Keyfiyetin tescil ve ilan edilmesine, oy birliği ile karar verildi.

 

Yönetim kurulu başkanı                                Yönetim Kurulu Üyesi                        Yönetim Kurulu Üyesi
TC Kimlik No                                                  T.C. Kimlik No                                     T.C. Kimlik No

İmza                                                                     İmza                                                           İmza

Ticaret Sicil Dilekçe Örneği

TİCARET SİCİLİ MÜDÜRLÜĞÜ’ NE

İSTANBUL

 

Ticareti Sicil müdürlüğünüzün …………….. Sicil numarasında kayıtlıyız.

Ekte sunduğumuz merkez adres nakli ile ilgili  yönetim kurulu kararının tescil ve ilanını arz ederiz.

 

Kaşe ve imza

——————————

adres-degisikligi

Vergi Dairesi Bildiriminde süre 1 aydır.

Mükellefler adres, iş veya işyerlerinde meydana gelen değişiklikleri, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde dilekçeyle bağlı oldukları vergi dairesine bildirmek zorundadırlar.

Değişikliklerin 1 ay içinde bildirilmemesi halinde vergi dairesince ikinci derece usulsüzlük cezası uygulanır.

Adres değişikliklerinde bir yerden farklı bir yere taşınmak suretiyle olacağı gibi aynı adreste sadece cadde, sokak veya kapı numarası değişikliği ile de olabilir. Adres nakli yeni vergi dairesine;

Dilekçe ekinde,

İşe başlama formu,

Adres nakli kararı,

Tescil onay yazısı,

Kira kontratı,

İmza Sirküsü fotokopisi,

Ortakların kimlik fotokopileri ve ikametgahları ile 1 ay içerisinde verilir.

Adres değişikliğinde vergi levhası eski vergi dairesince geri alınmaz. Değişen bilgilerin üzeri okunacak şekilde çizilmek ve yenisi yazılmak suretiyle yeni levha, onaylatma dönemine kadar kullanılmaya devam edilir

SGK Adres değişikliği Bildirim Süresi hakkında

Aynı il içinde, aynı SGK merkezine bağlı bir nakil ise süresi 30 gündür. Sadece bir dilekçe, karar örneği, ticaret sicil yazısı nakil için yeterli olmaktadır.

Fakat farklı SGK merkezine nakilde süre 10 gündür. Yeni SGK açılışı gibi açılış yapılmakta, yeni SGK şifresi alınmaktadır. Eski SGK merkezine de yeni SGK merkezinin sicil numarası ile nakil olduğunu 10 gün içerisinde bildirmeniz gerekir.

Bu yazı 18/07/2017 tarihinde paylaşılmıştır. Sürekli güncel tutulacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. fadime dedi ki:

  Tebrikler güzel açıklayıcı ve tam bir anlatım

 2. davut kara dedi ki:

  sayın yetkili; kaç gün önceden adres değişikliği kararı alabiliriz. örneğin bu gün ayın 10 u ama ben yeni adresim de kira kontratımı 01.03.2019 tarihi diye yaptım. 1 mart 2019 da şu adres taşınıyorum desem bu kararı bu gun tescil ettirsem olur mu.

 3. Rıza dedi ki:

  Teşekkürler tüm bilgileriniz için

 4. eren dedi ki:

  işletmelerde adres değişikliği nasıl acaba

BİR YORUM YAZ