Muhasebe Gündemi – Güncel Mevzuat Bilgileri

129 Şüpheli Ticari Alacaklar Karşılığı

129 Şüpheli Ticari Alacaklar Karşılığı

129 Şüpheli Ticari Alacaklar Karşılığı

128 Şüpheli Ticari alacaklar hesabı için ayrılacak karşılıklarla perakende satış yöntemi kullanarak bilanço gününden önceki iki hesap döneminde vadesinde tahsil edilemeyen alacakların ilgili dönemlerdeki toplam vadeli satışlara oranlarının ortalamasının değerleme dönemindeki vadeli satışlara uygunlanması suretiyle bulunacak şüpheli ticari alacaklar için ayrılan karşılıkları kapsar.

TMS ‘nin ve SPK’nın (Tebliğ: seri ıx, no 1, m. 27) öngördüğü perakende satış yöntemi şüpheli alacak belirleme imkanı, Vergi Usul Kanunu’ndan 1981 yılında 2455 sayılı kan çıkartılmış bulunduğundan bu yöntem uygulanarak karşılık ayrılmasında karşılık gidi kanunen kabul edilmeyen gider olacağı göz önünde tutulmalıdır.

Ayrılacak karşılığın miktarım belirlerken beklenen risk göz önünde tutulmalıdır. Vergi Kanunu’nda bu yaklaşım benimsenmiş ve teminatlı alacaklarda karşılığın, temina kısım için ayrılacağı belirtilmiş bulunmaktadır.

129-supheli ticari alacaklar karşılığı

İşleyişi ;

Hesaplanan karşılık tutarı bu hesaba alacak, “654 Karşılık Giderleri” hesabına borç kaydedilir Şüpheli alacağın tahsiline bağlı olarak, tahmin olunan zararın kısmen ya da tamamen gerçekleşmemesi halinde, gerçekleşmeyen kısım 644- Konusu Kalmayan Karşılıklar Hesabına alacağına devredilerek bu hesaba borç kaydedilir Şüpheli alacağın tahsilinin imkansız olduğu kesinliği takdirde bu hesaba borç, ilgili hesaba da alacak kaydedilir.

Örnek olay:

İşletme önceki yıl sonunda Şüpheli Alacaklar Hesabına aldığı 18.350.000 TLlık senetsiz alacak için aynı miktar karşılık ayırmış durumdadır. Yıl içinde mahkemede söz konusu alacağın 5350.000 TL’lık kısmından sulh yoluyla vazgeçiliyor, kalanı tahsil ediliyor.

—————————————————/—————————————————————

100 Kasa                                                                 13.000

129 Şüpheli Ticari Alacaklar Karşılığı              18.350

128 Şüpheli Ticari Alacaklar                      18.350

644 Konusu Kalmayan Karşılıklar           13.000

————————————————-/—————————————————————–

Alacağın Silinmesi halinde; 

———————————————/———————————————————–

129 Şüpheli Ticari Alacaklar                        80.000

681 Önceki Dönem Gider Ve Zararları      12.000

128 Şüpheli Ticari Alacaklar                   92.000

—————————————–/————————————————————–

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ